Павлоградський район
www.pavl.dp.gov.ua


23 червня в с. Богуслав відбувся обласний фестиваль козацької пісні „Козацькі пісні Дніпропетрощини“.

Захід реалізовано за ініціативи управління культури, національностей і релігій облдержадміністрації, Дніпропетровської обласної асоціації органів місцевого самоуправління Днiпропетровського обласного методичного центра клубної роботи та народної творчості та за підтримки Павлоградської районної ради районної державної адміністрації та Богуславської сільської ради.
Голова районної ради Наталя Гримайло звернулась до учасників обласного заходу з привітальними словами:
„Павлоградський район - працьовитий, квітучий, співучий, славний край!
Культура Павлоградщини має глибоке історичне коріння. І цьому підтвердження, що в 4 народних музеях району (Богуслав, Межиріч, Булахівка, В’язівок) зберігається 7318 експонатів, 58 з яких унікальні.
Район славний тим, що у 16 клубних закладах Павлоградського району працюють 85 колективів художньої самодіяльності, 14 з яких носять почесне звання „народний”.
Всі провідні колективи - дипломанти і лауреати обласних і Всеукраїнських фестивалів народного мистецтва, свят, творчих звітів.
Для збереження та відродження фольклору та в цілому культури з 2005 року в районі діє „Програма розвитку культури Павлоградського району“.
Завдяки цій Програмі раз на два роки проводиться фольклорний фестиваль „Роде наш красний“. Мета та завдання фестивалю: відродження національного фольклору, етнічних цінностей, народних промислів Павлоградщини, проведення концертних програм, театралізованих свят та фестивалів, збереження культурних традицій.
Але родзинкою нашого Павлоградського району - народні фольклорні ансамблі „Першоцвіт“ Кочережківський НД створений в 1984 році (звання „народний“ присвоєно в 1994 році) та „Богуславочка“ Богуславський СБК створений в 1985 році (звання „народний“ присвоєно в 2004 році).
Оригінальність, чистота триголосного співу, місцевий партизанський типовий фольклор - вирізняє наші ансамблі від інших фольклорних колективів.
Ансамблі дуже мобільні, відгукуються на всі запрошення. Більш ніж за тридцять років у творчій виконавській діяльності колективів була участь у найвідповідальніших концертах, звітах і фестивалях, що зробило більш досконалим виконавську майстерність, можливим відточення та шліфування пісенного матеріалу.
Протягом кількох останніх років тривала велика робота зі збору та обробки автентичних пісень: проведено ряд фольклорних експедицій в 16 населених пунктах, зібрано величезний об’єм аудіо-, відео-, фото-, текстової інформації.
Результатом останньої експедиції став музичний диск з цифровим записом колективів та відеофільм про творчість ансамблів, підготований фахівцями проблемно-дослідницької лабораторії музичної етнографії при Національній Музичній Академії України ім. П.Чайковського, на чолі з Головою Всеукраїнської Асоціації молодих дослідників фольклору - керівником фольклорного гурту „Божичі” (м. Київ) Іллею Фєтісовим.
Ми пишаємося тим, що на Павлоградщині величезний пласт культурної спадщини представлений козацькою культурою. Козацький епос – це, як петриківський розпис, наша душа, наша гордість.
Традиція виконання пісень передається всередині сім’ї, де молодші вчаться у більш досвідчених. Так на базі „Першоцвіту“ та „Богуславочки“ створені колективи-сопутники. Однак доля пісень під питанням через старіння населення і обмеженість джерел, з яких нове покоління могло б почерпнути знання для продовження традицій козацької пісні.
Але районна влада має наміри зробити максимум зусиль для подальшого поширення та збереження козацької спадщини у громадах, відновлення народних ремесел як для збереження національної пам’яті так і для залучення туристів з усього світу. Сертифікат – визнання ЮНЕСКО є надбанням не тільки фольклорних колективів, а і місцевої громади, району, області в цілому. Сьогоднішній перший на нашій Богуславській землі „Козацької пісні“ буде нашим символом продовження козацьких традицій.
Тож слався славетна Українська земля, співочий народ та надзвичайні люди!“